The 334MSR102K film capacitor from Illinois Capacitor features a capacitance of 0.33uF and a DC rated voltage of 1000V. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor is designed for through hole mounting and has dimensions of 16mm in width, 32.5mm in length, and 25.5mm in height.