The BSF045N03LQ3GXUMA1 is a surface mount N-channel MOSFET with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. It can handle a continuous drain current of 18A and has a gate to source voltage of 20V. The device has a fall time of 3.4ns and a turn-off delay time of 20ns. It also has a turn-on delay time of 4.4ns. The MOSFET is packaged in tape and reel format and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Continuous Drain Current (ID) | 18A |
| Fall Time | 3.4ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-Off Delay Time | 20ns |
| Turn-On Delay Time | 4.4ns |
| RoHS | Compliant |