
The BSS131H6327 is a SIPMOS MOSFET from Infineon with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a continuous drain current of 110mA and a drain to source voltage of 240V. The device is packaged in a TO-236-3 case and is surface mountable. It is compliant with RoHS regulations and has a maximum power dissipation of 360mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon BSS131H6327 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-236-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 110mA |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 240V |
| Fall Time | 64.5ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 77pF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 360mW |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rds On Max | 14R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SIPMOS® |
| Turn-Off Delay Time | 13.7ns |
| Turn-On Delay Time | 3.3ns |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon BSS131H6327 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
