
The BTS612N1E3128AT is a dual power switch from Infineon, featuring a maximum operating temperature range of -40°C to 150°C. It has a power dissipation of 36W and a supply current of 600uA. The device is packaged in a surface mount package and is available on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 1.8A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 36W |
| Supply Current | 600uA |
| RoHS | Not Compliant |
