Programmable system-on-chip microcontroller family integrates a 150 MHz Arm Cortex-M4F application CPU with programmable analog, digital, communication, timing, and capacitive-sensing resources. Devices operate from 1.7 V to 3.6 V and support multiple low-power modes, including deep sleep operation with SRAM retention. Memory resources vary by device family member and include embedded flash, SRAM, supervisory flash, and one-time-programmable eFuse storage. Peripheral resources include serial communication blocks, TCPWM timer/counter/PWM blocks, 12-bit SAR ADCs, a 12-bit DAC, comparators, op amps, GPIO, Smart I/O, and security hardware including cryptographic acceleration and true random number generation.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Applications CPU core | Arm Cortex-M4F |
| Applications CPU maximum frequency | 150MHz |
| System CPU core | Arm Cortex-M0+ reserved for system functions |
| System CPU maximum frequency | 100MHz |
| Operating voltage | 1.7 to 3.6V |
| Application flash | 256KB |
| Supervisory flash | 32KB |
| SRAM | 128KB |
| eFuse one-time-programmable memory | 1Kb |
| Deep sleep current with SRAM retention | 7 with 64 KB SRAM retentionµA |
| Internal main oscillator frequency | 8MHz |
| Internal main oscillator accuracy | ±2% |
| Low-speed internal oscillator frequency | 32kHz |
| External crystal oscillator range | 16 to 35MHz |
| SMIF throughput | Up to 320Mbps |
| LCD drive capability | Up to 61 segments and up to 8 commonssegments |
| ADC resolution | 12bit |
| ADC channel sequencer | 16channels |
| DAC resolution | 12bit |
| DAC settling time | <2µs |
| GPIO count | Up to 62 |
| Smart I/O port | 6I/Os |
| Package options | 80-pin TQFP, 64-pin TQFP, 68-pin QFN |
These are design resources that include the Infineon CY8C61
Introduction to Infineon PSoC 6 MCUs using ModusToolbox software. Covers architecture, development tools, and step-by-step instructions for creating and debugging applications.