This bidirectional ESD protection device is designed for 3.3 V signal lines and has a symmetric I/V characteristic with low clamping behavior. It provides IEC 61000-4-2 protection up to ±12 kV for both contact and air discharge, IEC 61000-4-4 protection up to ±2.5 kV and ±50 A, and IEC 61000-4-5 surge protection up to ±3 A. The device has 0.15 pF line capacitance at 10 GHz, 0.1 nA typical leakage current, and 0.16 Ω dynamic resistance. It is supplied in a very small 0201 WLL-2-3 package with approximate dimensions of 0.58 x 0.28 x 0.15 mm and supports an operating temperature range from -55 °C to 125 °C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Device Type | Bidirectional ESD protection device |
| Working Voltage | ±3.3V |
| ESD Contact Protection | ±12kV |
| ESD Air Protection | ±12kV |
| EFT Protection | ±2.5 / ±50kV / A |
| Surge Protection | ±3A |
| Peak Pulse Power | 12W |
| Breakdown Voltage | 8.4 typV |
| Holding Voltage | 2.5 typV |
| Holding Current | 30 typmA |
| Leakage Current | 0.1 typnA |
| Line Capacitance at 1 MHz | 0.24 typpF |
| Line Capacitance at 1 GHz | 0.17 typpF |
| Line Capacitance at 5 GHz | 0.16 typpF |
| Line Capacitance at 10 GHz | 0.15 typpF |
| Series Inductance | <0.1 typnH |
| Clamping Voltage at ITLP 16 A | 5.4 typV |
| Dynamic Resistance | 0.16 typΩ |
| Operating Temperature | -55 to 125°C |
| Package Size | 0.58 x 0.28 x 0.15mm |