The FXE167H48F66LACXT is a 16-bit microcontroller from Infineon, featuring a UART, LIN, and CAN interface. It operates at a maximum frequency of 66MHz and has a memory size of 384KB with 16KB of RAM. The device is packaged in a LQFP and is suitable for surface mount applications. It can withstand operating temperatures between -40°C and 85°C, and is powered by a supply voltage between 1.4V and 5.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon FXE167H48F66LACXT technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 66MHz |
| Interface | UART, LIN, CAN |
| Max Frequency | 66MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 384KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.4V |