
This enhancement-mode 650 V GaN power transistor is designed for high-frequency power conversion and industrial power control. It features 55 mΩ typical and 66 mΩ maximum on-resistance, 28 A continuous drain current at 25°C, 60 A pulsed drain current, and 4.7 nC gate charge. The device is housed in a top-side cooled DSO package and supports reverse conduction with no reverse-recovery charge. It is qualified for industrial use and is planned to be available until at least 2035. It is RoHS compliant and halogen free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Technology | GaN power transistor |
| Series | CoolGaN™ Transistor 650 V G5 |
| Drain-to-Source Voltage | 650V |
| Continuous Drain Current | 28A |
| Pulsed Drain Current | 60A |
| Gate Charge | 4.7nC |
| On-Resistance Typ | 55mΩ |
| On-Resistance Max | 66mΩ |
| Package | DSO TSC |
| Qualification | Industrial |
| Planned Availability Until | 2035 |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Standard Pack Quantity | 800pcs |
| Packaging | Tape & Reel |
| Body Length | 15.9mm |
| Body Width | 11.0mm |
| Body Thickness | 3.25mm |
| Lead Pitch | 1.27mm |
| RoHS | Compliant |
| Halogen Free | Yes |
