
Industrial 32-bit microcontroller uses an Arm Cortex-M0 core with a 48 MHz maximum core clock and a 96 MHz peripheral clock. The device provides 64 KB of flash memory, 16 KB of SRAM, 55 digital I/O pins, and 12 A/D input lines. Integrated peripherals include two CAN nodes, four serial I/O channels supporting I²C, I²S, SPI, and UART, a real-time clock, watchdog timer, MATH coprocessor, and LED/touch control. It operates from 1.8 V to 5.5 V across a -40 °C to 105 °C industrial temperature range in a PG-VQFN-64 package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| CPU Core | Arm Cortex-M0 |
| Maximum Core Frequency | 48MHz |
| Peripheral Clock Frequency | 96MHz |
| Flash Memory | 64KB |
| SRAM | 16KB |
| Digital I/O Pins | 55 |
| A/D Input Lines | 12 |
| ADC Modules | 2 |
| CAN Nodes | 2 |
| Serial I/O Interfaces | 4 |
| Serial Interface Types | I²C, I²S, SPI, UART |
| Timer/Counter | 16 |
| Timed I/O Pins | 25 |
| Operating Voltage Range | 1.8 to 5.5V |
| Operating Temperature Range | -40 to 105°C |
| Package | PG-VQFN-64 |
| Packing Type | Tape & Reel |
| Qualification | Industrial |
| RoHS Compliant | Yes |
| Lead-free | Yes |
| Halogen Free | Yes |
These are design resources that include the Infineon XMC1404-Q064X0064
User manual for the EVAL_6EDL7141_FOC_3SH, a 1 kW three-phase motor inverter for sensorless field-oriented control (FOC) of BLDC motors using MOTIX 6EDL7141 gate drivers.
