The IPP-RB201-50 is a fixed resistor with a resistance of 50 Ohms and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in a rectangular shape with dimensions of 5.08mm in length, 3.48mm in width, and 7.62mm in height.