The IDT71V3558XS133PFG is a 100-pin TQFP quad-SRAM with 262144 words of memory and a maximum clock frequency of 133 MHz. It operates over a commercial temperature range of 0 to 70 degrees Celsius and is supplied with a voltage between 3.135 and 3.465 volts. The device has a maximum supply current of 0.3 amps and a maximum standby current of 0.04 amps. It is packaged in a 14 x 20 mm, 1.40 mm height, ROHS compliant plastic package.