This 3-output regulated AC/DC power supply from Integrated Power Designs features output voltages of 5V, 15V, and -15V, with maximum output currents of 10A, 3A, and 1A, respectively. The supply has a maximum output power of 100W and an efficiency of 84%. It operates within a temperature range of 0°C to 70°C and has a minimum isolation voltage of 5656VDC. The power supply is available in an open-frame style and has a pin terminal block input connector.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Warranty | 2Year |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 5|15|-15V |
| Maximum Output Current | 10|3|1A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 100W |
| Efficiency | 84% |
| Minimum Isolation Voltage | 5656VDC |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 0.5%|0.5%|0.5% |
| Input Connector Type | Pin Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 0.5%|0.5%|1% |
| Maximum Input Current | 3(rms)A |
| Ripple & Noise | 1%|1%|1% |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |