CPU - Central Processing Units Xeon E5630 Quad CR 2.53GHz FCLGA1366
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Data Bus Width | 64b |
| Max Frequency | 2.53GHz |
| Max Operating Temperature | 77.6°C |
| Memory Size | 288GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Number of Cores | 4 |
| Operating Supply Voltage | 1.35V |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | E5630 |
| RoHS | Compliant |