The IRG4PC40WPBF is a 600V insulated gate bipolar transistor with a collector emitter saturation voltage of 2.5V and a maximum collector current of 40A. It is packaged in a TO-247AC flange mount package and is rated for a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. The device is RoHS compliant and has a maximum power dissipation of 160W. It is available in a bulk packaging quantity of 25 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
International Rectifier IRG4PC40WPBF technical specifications.
| Package/Case | TO-247AC |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.5V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.5V |
| Current Rating | 40A |
| Height | 20.3mm |
| Input Type | STANDARD |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15.9mm |
| Max Collector Current | 40A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 160W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-Off Delay Time | 100ns |
| Turn-On Delay Time | 27ns |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Width | 5.3mm |