Intersil EL5227CLZ-T13 technical specifications.
| -3db Bandwidth | 2.5MHz |
| Amplifier Type | BUFFER |
| Package/Case | QFN EP |
| Input Bias Current | 2nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Dual Supply Voltage | 8.25V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 16.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Operating Supply Current | 1.3mA |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Current per Channel | 120mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 2.2V/µs |
| Supply Current | 1.35mA |