The EL8201IS-T7 is a dual 100MHz gain-bandwidth amplifier from Intersil, featuring a -3db bandwidth of 200MHz. It is available in a surface mount SOIC package. The amplifier has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is not RoHS compliant and contains lead. It operates with an input bias current of 1.6uA and an input offset voltage of 800uV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Intersil EL8201IS-T7 technical specifications.
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Package/Case | SOIC |
| Gain Bandwidth Product | 100MHz |
| Input Bias Current | 1.6uA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 800uV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Output Current per Channel | 65mA |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Slew Rate | 200V/µs |