Ixys DPG30C200HB technical specifications.
| Average Rectified Current | 15A |
| Package/Case | TO-247-3 |
| Forward Current | 15A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 150A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 90W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Max Reverse Leakage Current | 80uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200V |
| Max Surge Current | 240A |