Ixys DPG30C200PB technical specifications.
| Average Rectified Current | 15A |
| Package/Case | TO-220AB |
| Forward Current | 15A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 150A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 90W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Current | 3A |
| Max Reverse Leakage Current | 80uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200V |
| Max Surge Current | 240A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 240A |