Ixys DPG30C300PC technical specifications.
| Average Rectified Current | 15A |
| Package/Case | TO-263 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 90W |
| Max Reverse Leakage Current | 80uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 300V |
| Max Surge Current | 240A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 240A |