Ixys DSA75-12B technical specifications.
| Average Rectified Current | 110A |
| Package/Case | DO-203AB |
| Diode Type | Avalanche |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 180°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reverse Current | 6mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1.2kV |
| Max Surge Current | 1.4kA |
| Mount | Stud, Chassis |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Box |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1.5kA |
| Reverse Voltage | 1.2kV |