Ixys DSA75-18B technical specifications.
| Average Rectified Current | 110A |
| Package/Case | DO-203AB |
| Diode Type | Avalanche |
| Forward Current | 110A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 1.5kA |
| Max Operating Temperature | 180°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.8kV |
| Max Reverse Current | 6mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1.8kV |
| Max Surge Current | 1.4kA |
| Mount | Stud, Chassis |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1.5kA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Voltage | 1.8kV |