Ixys IXDH35N60BD1 technical specifications.
| Package/Case | TO-247AD |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.1V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.7V |
| Input Type | STANDARD |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 60A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250W |