Ixys IXFA16N60P3 technical specifications.
| Package/Case | TO-263-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 16A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Input Capacitance | 1.83nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 347W |