Ixys IXFA26N50P3 technical specifications.
| Package/Case | TO-263-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 26A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 2.22nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 500W |