Ixys IXFB120N50P2 technical specifications.
| Package/Case | TO-264-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 120A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500V |
| Drain to Source Resistance | 43mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 19nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.89kW |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 1.89kW |