Ixys IXFB40N110P technical specifications.
| Package/Case | TO-264-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 40A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 1.1kV |
| Drain to Source Resistance | 260mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1.1kV |
| Fall Time | 54ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 19nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.25kW |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 1.25kW |