Ixys IXFB82N60Q3 technical specifications.
| Package/Case | TO-264-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 82A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 600V |
| Drain to Source Resistance | 75mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Height | 26.59mm |
| Input Capacitance | 13.5nF |
| Length | 20.29mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.56kW |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 1.56kW |
| Rds On Max | 75mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HiPerFET™ |
| Turn-Off Delay Time | 60ns |
| Turn-On Delay Time | 40ns |
| Width | 5.31mm |