Ixys IXFC22N60P technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 12A |
| Current Rating | 22A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 600V |
| Drain to Source Resistance | 360mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Fall Time | 23ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 4nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 130W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 130W |
| Rds On Max | 360mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HiPerFET™, PolarHT™ |
| Turn-Off Delay Time | 60ns |
| DC Rated Voltage | 600V |