The IXFH120N25T is a high-power MOSFET from Ixys with a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. It features a continuous drain current of 120A and a maximum drain to source voltage of 250V. The device is packaged in a TO-247-3 case and is mounted through a hole. It has a maximum power dissipation of 890W and an on-resistance of 23mΩ. The IXFH120N25T is RoHS compliant and is available in a rail/Tube packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys IXFH120N25T technical specifications.
| Package/Case | TO-247-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 120A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250V |
| Input Capacitance | 11.3nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 890W |