Ixys IXFH16N80P technical specifications.
| Package/Case | TO-247AD |
| Continuous Drain Current (ID) | 16A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 800V |
| Drain to Source Resistance | 600mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V |
| Drain-source On Resistance-Max | 600MR |
| Fall Time | 29ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 4.6nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 460W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 460W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 600mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HiPerFET™, PolarHT™ |
| Threshold Voltage | 5V |