Ixys IXFH24N50Q technical specifications.
| Package/Case | TO-247AD |
| Continuous Drain Current (ID) | 24A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500V |
| Drain to Source Resistance | 230mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Drain-source On Resistance-Max | 230mR |
| Fall Time | 16ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 3.9nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 300W |