The IXFH60N20 is a high-power N-channel MOSFET with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a continuous drain current of 60A and a drain to source breakdown voltage of 200V. The device is packaged in a TO-247-3 package and is RoHS compliant. It has a maximum power dissipation of 300W and a gate to source voltage of 20V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys IXFH60N20 technical specifications.
| Package/Case | TO-247-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 60A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 200V |
| Drain to Source Resistance | 33mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V |
| Fall Time | 26ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 5.2nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 300W |