Ixys IXFP16N50P3 technical specifications.
| Package/Case | TO-220AB |
| Continuous Drain Current (ID) | 16A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Height | 16mm |
| Input Capacitance | 1.515nF |
| Length | 10.66mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 330W |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Rds On Max | 360mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HiPerFET™, Polar3™ |
| Turn-Off Delay Time | 44ns |
| Turn-On Delay Time | 19ns |
| Width | 4.83mm |