Ixys IXFP180N10T2 technical specifications.
| Package/Case | TO-220AB |
| Continuous Drain Current (ID) | 180A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Input Capacitance | 10.5nF |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 480W |