Ixys IXFQ26N50P3 technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 26A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Height | 20.3mm |
| Input Capacitance | 2.22nF |
| Length | 15.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Rds On Max | 230mR |
| Series | HiPerFET™, Polar3™ |
| Turn-Off Delay Time | 38ns |
| Turn-On Delay Time | 21ns |
| Width | 4.9mm |