Ixys IXFQ28N60P3 technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 28A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 600V |
| Drain to Source Resistance | 260mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Fall Time | 19ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Height | 20.3mm |
| Input Capacitance | 3.56nF |
| Length | 15.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 695W |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 695W |
| Rds On Max | 260mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HiPerFET™, Polar3™ |
| Turn-Off Delay Time | 48ns |
| Turn-On Delay Time | 27ns |
| Width | 4.9mm |