Ixys IXFR80N20Q technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 71A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 200V |
| Drain to Source Resistance | 28mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V |
| Fall Time | 20ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 4.6nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 310W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 310W |