The IXFT14N80P is a high-power MOSFET from Ixys, featuring a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. It has a maximum power dissipation of 400W and a continuous drain current of 14A. The device is packaged in a TO-268, 3-Pin configuration and is RoHS compliant. The IXFT14N80P is suitable for high-power applications requiring a high drain to source voltage of 800V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys IXFT14N80P technical specifications.
| Package/Case | TO-268 |
| Continuous Drain Current (ID) | 14A |
| Drain to Source Resistance | 700mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V |
| Input Capacitance | 3.9nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 400W |