Ixys IXFT20N80P technical specifications.
| Package/Case | TO-268 |
| Continuous Drain Current (ID) | 20A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 800V |
| Drain to Source Resistance | 520mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V |
| Fall Time | 24ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 4.685nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 500W |