The IXFT50N50P3 is a 500V, 50A MOSFET packaged in a TO-268 surface mount package. It features a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C and a maximum power dissipation of 960W. The device is RoHS compliant and lead free. The IXFT50N50P3 has an input capacitance of 4.335nF and a maximum Rds on resistance of 120mR. It also has a turn-on delay time of 25ns and a turn-off delay time of 53ns.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys IXFT50N50P3 technical specifications.
| Package/Case | TO-268 |
| Continuous Drain Current (ID) | 50A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Height | 5.1mm |
| Input Capacitance | 4.335nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 16.05mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 960W |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Rail/Tube |
| Rds On Max | 120mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HiPerFET™, Polar3™ |
| Turn-Off Delay Time | 53ns |
| Turn-On Delay Time | 25ns |
| Width | 14mm |