Ixys IXFT60N20F technical specifications.
| Package/Case | TO-268 |
| Continuous Drain Current (ID) | 60A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 200V |
| Drain to Source Resistance | 38mR |
| Fall Time | 7ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 315W |