Ixys IXGH32N60BU1 technical specifications.
| Package/Case | TO-247AD |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.3V |
| Current Rating | 60A |
| Input Type | STANDARD |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 60A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 50ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HiPerFAST™ |
| Turn-Off Delay Time | 100ns |
| Turn-On Delay Time | 25ns |
| DC Rated Voltage | 600V |