Ixys IXGR40N60B2 technical specifications.
| Package/Case | TO-247AD |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.9V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 1.9V |
| Input Type | STANDARD |
| Max Collector Current | 60A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 167W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 167W |