The IXTA32P20T is a 200V, 32A TrenchP MOSFET packaged in a TO-263-3 plastic case. It features a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C and a maximum power dissipation of 300W. The device is RoHS compliant and suitable for surface mount applications. The IXTA32P20T has an input capacitance of 14.5nF and a maximum Rds on resistance of 130mR.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys IXTA32P20T technical specifications.
| Package/Case | TO-263-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 32A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V |
| Input Capacitance | 14.5nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300W |