The IXTA48P05T is a 50V power transistor with a maximum continuous drain current of 48A. It features a TrenchP design and is packaged in a TO-263-3 surface mount package. The transistor has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is compliant with RoHS regulations and is available in rail or tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys IXTA48P05T technical specifications.
| Package/Case | TO-263-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 48A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50V |
| Input Capacitance | 3.66nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150W |