Ixys IXTH110N25T technical specifications.
| Package/Case | TO-247AD |
| Continuous Drain Current (ID) | 110A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 250V |
| Drain to Source Resistance | 24mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250V |
| Drain-source On Resistance-Max | 24MR |
| Fall Time | 27ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 9.4nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 694W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 694W |