Ixys IXTP160N085T technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-220 |
| Package/Case | TO-220 |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10.66(Max) |
| Package Width (mm) | 4.83(Max) |
| Package Height (mm) | 9.15(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 21.84(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-220AB |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Process Technology | TrenchFET |
| Maximum Drain Source Voltage | 85V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 160A |
| Maximum Drain Source Resistance | 6@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 164@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 164nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 6400@25VpF |
| Maximum Power Dissipation | 360000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |