Ixys IXTX110N20L2 technical specifications.
| Package/Case | TO-247-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 110A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V |
| Drain-source On Resistance-Max | 24MR |
| Input Capacitance | 23nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 960W |