The IXTY48P05T is a TrenchP MOSFET from Ixys, featuring a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a continuous drain current of 48A and a drain to source voltage of 50V. The device is packaged in a TO-252, 3 PIN package and is lead free and RoHS compliant. It has a maximum power dissipation of 150W and an input capacitance of 3.66nF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys IXTY48P05T technical specifications.
| Package/Case | TO-252 |
| Continuous Drain Current (ID) | 48A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50V |
| Input Capacitance | 3.66nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150W |