The Ixys VW2X60-12IO1 is a silicon controlled rectifier with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a hold current of 200mA and is packaged in a module with a package quantity of 10. The device is RoHS compliant and is mounted via screws. It can handle a reverse voltage of 1.2kV and an RMS current of 43A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys VW2X60-12IO1 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Hold Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Reverse Voltage | 1.2kV |
| RMS Current (Irms) | 43A |